937-548-4915

 
Home  |   FAQs  |  Maps  |  Contact  |  Privacy

 

 

 

LPDC


 

Darke County LPDC Committees



EXECUTIVE COMMITTEE

Jodi Bennett - Ansonia Chairperson
Wendy Ray - Bradford Vice-Chairperson
KellyFourman - ESC Recorder/Clerk
Mike Gray - ESC County Superintendent
Jeff Patrick - Franklin Monroe Local Superintendent
Mike Gray - ESC Administrative Chairperson
Katie Pleiman - Tri-Village Adolecent to Young Adult Chairperson
Jodi Rinehart - ESC Intervention Specialist Chairperson
Julie McEldowney - Versailles Early Childhood Chairperson
Jodi Bennett - Ansonia Middle Childhood Chairperson
Joni Robinson - Versailles Multi-Age Chairperson
Wendy Ray - Bradford Pupil Services Chairperson
Nick Hamilton - AN/Miss. Valley Treasurer Chairperson

School District & Subcommittee

Representative’s Name

Term

ADMINISTRATIVE

Ansonia

Steve Garman

2019

Bradford

Ken Miller

2016

ESC

Mike Gray, Chairperson

2018

Franklin Monroe

Jeff Patrick

2016

Mississinawa Valley

Doug Dunham

2017

Tri-Village

Josh Sagester

2016

Versailles

Brenda Braun

2017

ADOLESCENT TO YOUNG ADULT

Ansonia

Kim Pearson

2016

Bradford

Patrick McKee

2016

Franklin Monroe

Kip Gray

2018

Mississinawa Valley

Tricia Seubert

2017

Tri-Village

Katie Pleiman, Chairperson

2018

Versailles

**TBD**

2017

EARLY CHILDHOOD

Ansonia

Karla Kunk

2018

Bradford

Holly Johnson

2019

ESC

Darlene Hays

2016

Franklin Monroe

Ryan Schlater

2016

Mississinawa Valley

Amy Roessner

2017

Tri-Village

Mattie Brewer

2017

Versailles

Julie McEldowney, Chair

2018

INTERVENTION SPECIALIST

Ansonia

LeAnn Heitkamp

2017

Bradford

Crystal Yingst

2017

ESC

Jodi Rinehart, Chairperson

2016

ESC

Cindy Pleiman

2016

Franklin Monroe

Ed Porter

2016

Mississinawa Valley

Jodi Humphries

2018

Tri-Village

Karyn Smith

2018

Versailles

**TBD**

MIDDLE CHILDHOOD

Ansonia

Jodi Bennett, Chairperson

2016

Bradford

Laura Sneed

2017

Franklin Monroe

Samantha Porter

2018

Mississinawa Valley

Amanda Masters

2018

Tri-Village

**TBD**

2017

Versailles

Amy Carman

2016

MULTI-AGE

Ansonia

NickEifert

2018

Bradford

Mindy Burgett

2016

Franklin Monroe

Scott Thayer

2016

Mississinawa Valley

Audrey Hathaway

2017

Tri-Village

Zac Graham

2018

Versailles

Joni Robinson, Chairperson

2017

PUPIL SERVICES

Ansonia

Matt Sutter

2016

Bradford

Wendy Ray, Chairperson

2018

ESC

Evette Sharp-Paul

2017

Franklin Monroe

Jim Gish

2018

Mississinawa Valley

Andrea Howard

2018

Tri-Village

Annette Black

2016

Versailles

Hollie Ahrens

2017

TREASURER

Ansonia

Nick Hamilton

2017

Bradford

Dawnna Cron

2018

ESC

Emiko Augsburger

2017

Franklin Monroe

Matt Huffman

2016

Mississinawa Valley

Nick Hamilton, Chairperson

2017

Tri-Village

Kim Chowning

2018

Versailles

Jennifer Whitton

2016

Terms start September 1stand ends August 31st Revised 4-6-2016